Blog
Czy kateter rektalny nadaje się do stosowania u dzieci od pierwszego dnia życia?
Wzdęcia i kolki występują u niemowląt bardzo często, dlatego ważne jest regularne przeprowadzanie odgazowywania, aby złagodzić dyskomfort i ból związany z nagromadzeniem się gazów w jelitach. Odgazowywanie niemowlęcia pozwoli zadbać o jego zdrowie i samopoczucie. Można to zrobić za pomocą katetera rektalnego stanowiącego doskonałą alternatywę dla preparatów farmaceutycznych, które mogą obciążyć organizm dziecka. Jego działanie polega na stymulacji mięśni odbytu dziecka, co w efekcie powoduje ich rozluźnienie i uwolnienie się gazów z jelit.
Jakie patyczki nadają się do czyszczenia uszu u niemowląt?
Woskowina znajdująca się w uchu stanowi warstwę ochronną kanału słuchowego, jednak jej nadmiar należy usuwać, również u niemowląt. Systematyczne czyszczenie uszu niemowlęcia jest konieczne, gdyż zapobiega infekcjom oraz zatkaniu się przewodu słuchowego. Należy to robić raz lub dwa razy w tygodniu. Wiele rodziców do tego celu wykorzystuje bawełniane patyczki dziecięce, które zapobiegają wsunięciu patyczka zbyt głęboko. Dużą popularnością cieszą się także antyalergiczne patyczki bambusowe wykonane z bambusa i bawełny organicznej.
Czym piłować paznokcie niemowlaka?
Do ważnych zabiegów pielęgnacyjnych u noworodków należy skracanie paznokci, które dla rodziców może okazać się sporym wyzwaniem, szczególnie gdy dziecko jest bardzo ruchliwe i płaczliwe. Ze skróceniem paznokci dobrze jest poczekać do pierwszej kąpieli maluszka. Nie powinno się tego robić w szpitalu, gdyż mogłoby narazić dziecko na zakażenie bakteriami, w przypadku skaleczenia. Częstotliwość obcinania paznokci również jest dla rodziców problematyczna. Paznokcie u nóg należy skracać raz na dwa tygodnie, gdyż mają to do siebie, że rosną wolniej. Z kolei paznokcie u rąk noworodka wystarczy obcinać raz w tygodniu.
Zalety wielorazowych patyczków higienicznych
Plastikowe lub papierowe patyczki bawełniane zna każdy. Są one używane najczęściej do czyszczenia uszu, nosa, oczu czy korekty makijażu. Możliwości ich zastosowania są ogromne, dlatego tak szybko znikają ze sklepowych półek. Z roku na rok coraz większą popularnością cieszą się jednak wielorazowe patyczki higieniczne, które wypierają patyczki bawełniane odchodzące powoli do lamusa. Dzięki nim nie będziesz męczyć się z rozsypującymi się w łazience lub torebce jednorazowymi patyczkami. Jakie jeszcze korzyści płyną z ich zakupu?
Jak dbać o higienę nosa u niemowlęcia?
O czyszczenie noska u niemowlęcia należy dbać nie tylko, gdy maluszek ma katar i nos jest zatkany, ale również na co dzień, aby nos był czysty i drożny. Czyszczenie noska niestety nie jest przyjemne dla malucha, jednak jest to zabieg bardzo potrzebny. Nos pełni ważne funkcje. Pozwala on oddychać, ogrzewa i nawilża wdychane powietrze oraz filtruje powietrze, oczyszczając je z zanieczyszczeń, alergenów i zarazków.
Bezpieczne odgazowywanie noworodka - jak się za to zabrać?
Wzdęcia i kolki to bardzo częsta przypadłość u noworodków, dlatego rodzice powinni wiedzieć, jak bezpiecznie odgazować noworodka. Nagromadzone gazy w jelitach powodują wzdęcia brzuszka, duży dyskomfort, ból i kolki, dlatego dzieci płaczą, wierzgają nóżkami i są niespokojne.
Jak czyścić uszy niemowlęcia?
Funkcją woskowiny usznej jest ochrona kanału słuchowego, tj. przewodów słuchowych i błony bębenkowej przed zanieczyszczeniami, ciałami obcymi i drobnoustrojami. Woskowina zapewnia odpowiednie natłuszczenie, a jej optymalna ilość w kanale słuchowym nie sprawia problemu i nie wymaga zabiegów higienicznych. Jednak jej nadmiar powinno się regularnie usuwać, gdyż może powodować zatykanie ucha i zaburzenia słuchu. Prawidłowe czyszczenie małżowiny i przewodu słuchowego jest niezwykle ważne u niemowląt, nie tylko z uwagi na efekt estetyczny, ale również zdrowotny.
Jak rozpoznać zaparcia u niemowlęcia?
Zaparcia u niemowląt występują dość często i mogą one mieć różne przyczyny. Przykładem może być nietolerancja pokarmowa, niedojrzały układ trawienny, stres, rozszerzanie diety niemowlęcia o pokarmy stałe, przyjmowanie zbyt małej ilości płynów, spożywanie mleka modyfikowanego czy spożywanie dużej ilości produktów wywołujących zaparcia.
Niefarmakologiczne sposoby łagodzenia kolki niemowlęcej
Kolka niemowlęca to normalna dolegliwość, z którą styka się każdy rodzic w pierwszych miesiącach życia dziecka. Jest ona spowodowana mało rozwiniętym układem pokarmowym lub nietolerancją pokarmową. Przyczyną może być także nieodpowiednia dieta mamy czy zła technika karmienia, przez którą dziecko połyka duże ilości powietrza.
Jak działa kateter rektalny?
Kolki i wzdęcia u niemowląt są normalnym zjawiskiem i nie powinniśmy się tym stresować. Istnieje wiele sposobów na złagodzenie dolegliwości żołądkowo-jelitowych u maluszków. Jeżeli szukasz niefarmakologicznego sposobu na zwalczenie wzdęć u niemowlaka lub kolek, warto wyposażyć się w kateter rektalny. Jest to innowacyjny i bezpieczny wyrób medyczny dla niemowląt, który pozwala szybko uporać się z napięciem brzuszka spowodowanym kolkami i wzdęciami. Stosowany jest on także w szpitalach.