Czy kateter rektalny nadaje się do stosowania u dzieci od pierwszego dnia życia?
Wzdęcia i kolki występują u niemowląt bardzo często, dlatego ważne jest regularne przeprowadzanie odgazowywania, aby złagodzić dyskomfort i ból związany z nagromadzeniem się gazów w jelitach. Odgazowywanie niemowlęcia pozwoli zadbać o jego zdrowie i samopoczucie. Można to zrobić za pomocą katetera rektalnego stanowiącego doskonałą alternatywę dla preparatów farmaceutycznych, które mogą obciążyć organizm dziecka. Jego działanie polega na stymulacji mięśni odbytu dziecka, co w efekcie powoduje ich rozluźnienie i uwolnienie się gazów z jelit.
Kateter rektalny do stosowania już u noworodków!
Kateter rektalny to innowacyjny i w pełni bezpieczny wyrób medyczny przeznaczony do stosowania u noworodków i niemowląt. Oznacza to, że można go stosować już od pierwszych dni życia. Nie musisz się martwić, że zrobisz nim krzywdę swojemu dziecku. Wystarczy, że użyjesz go zgodnie z instrukcją. Jest on wykonany z silikonu medycznego wolnego od BPA, ftalanów i lateksu oraz wyposażony w wyprofilowaną końcówkę, która zapobiega zbyt głębokiej aplikacji. Produkt ten nie podrażni także błony śluzowej odbytu maluszka.
Jak stosować kateter rektalny u noworodka?
Kateter rektalny nadaje się do samodzielnej obsługi. Często używa się go w szpitalach na oddziałach noworodkowych. W większości przypadków działa od razu po zastosowaniu. Można oczywiście zabieg powtórzyć, aż do momentu, gdy gazy wydostaną się na zewnątrz, jednak nie częściej niż 2-3 razy w ciągu dnia. Przed użyciem katetera warto delikatnie masować brzuszek niemowlęcia ruchami w kierunku wskazówek zegara. Następnie wystarczy unieść nóżki niemowlęcia i wprowadzić wcześniej natłuszczoną końcówkę katetera do odbytu. Podczas tej czynności dziecko może się częściowo wypróżnić, dlatego warto przygotować sobie pieluszkę.
Co jeszcze warto wiedzieć o odgazowywaniu noworodka?
Aby ograniczyć występowanie wzdęć u dziecka i konieczność używania katetera rektalnego, zwróć uwagę na sposób, w jaki ssie maluszek. To właśnie podczas karmienia dziecko połyka duże ilości powietrza, które skutkują występowaniem kolek i wzdęć powodujących ból i dyskomfort. Jeśli karmisz piersią, zwróć szczególną uwagę na swoją dietę.
Poza kateterem rektalnym możesz także spróbować innych metod walki ze wzdęciami. Sprawdzoną metodą są ciepłe okłady, masaż brzuszka i podniesienie nóżek do góry. Możesz także położyć niemowlę na brzuchu, co pozwoli wypchnąć powietrze z jelit. Są to metody naturalne, jednak wymagają więcej czasu. Z kolei kateter rektalny działa od razu po zastosowaniu. Pamiętaj jednak, że jest to wyrób jednorazowy i po każdym użyciu należy go wyrzucić. Zastosowanie tego samego katetera może doprowadzić do infekcji, dlatego pamiętaj o jego wymianie. Nie pozostawiaj go także na dłużej w odbycie dziecka. Wyjmij go w momencie, jak usłyszysz wydostające się na zewnątrz gazy i wyrzuć do kosza.