Czy wzdęcia u noworodka mogą wynikać z nieodpowiedniej diety karmiącej mamy?
Niedojrzałość układu pokarmowego to jedna z częstych przyczyn zaparć i wzdęć u noworodków. Wzdęcia mogą wynikać z nieodpowiedniej diety karmiącej mamy. Często są one spowodowane spożywaniem przez matkę pokarmów, które powodują gazy lub reakcje alergiczne, takich jak rośliny strączkowe, kapusta, cebula, czosnek, słodkie napoje, kawa czy czekolada. Ponadto, mleko krowie, które jest często spożywane przez matki, może również powodować wzdęcia u niemowląt. Innymi przyczynami wzdęć mogą być niestrawność, zbyt szybkie karmienie, połykanie powietrza podczas jedzenia, alergia pokarmowa lub inne problemy zdrowotne.
Jak złagodzić i zwalczyć wzdęcia u noworodka?
Aby zmniejszyć ryzyko wzdęć u niemowląt, zaleca się, aby matki unikały spożywania pokarmów, które powodują gazy i ograniczyły spożycie mleka krowiego. W diecie matki karmiącej powinny być zawarte różnorodne owoce, warzywa, pełne ziarna, rośliny strączkowe, orzechy, nasiona, produkty mleczne, chude białka i zdrowe tłuszcze. Ponadto należy unikać karmienia dziecka zbyt szybko. Usta niemowlęcia powinny dokładnie przylegać do piersi. Dobrze, aby mama karmiła dziecko w pozycji siedzącej i lekko odchylonej. Dobra technika karmienia pozwoli uniknąć połykania zbyt dużych ilości powietrza przez dziecko.
Niemowlęta nie potrafią samodzielnie usunąć nagromadzonych gazów w jelitach, dlatego dobrym sposobem na zwalczanie wzdęć u niemowlaka jest użycie katetera rektalnego. Jest to produkt bezpieczny, który daje dziecku natychmiastową ulgę i nie obciąża żołądka w przeciwieństwie do leków. Kateter rektalny w połączeniu z odpowiednio wykonanym masażem brzuszka szybko pomoże pozbyć się gazów z organizmu. Jeśli objawy wzdęć nie ustępują, należy skonsultować się z lekarzem pediatrą, który może pomóc w ustaleniu przyczyny i zaproponuje odpowiednie leczenie.